Svadobné dary ku svadbe neodmysliteľne patria.

Každý zo svadobčanov chce snúbencom dať najavo, že im fandí a praje len to najlepšie, a aby pomohol, prinesie aj nejaký ten (často praktický) darček. Svadobné dary sú veľmi príjemnou súčasťou svadby, môžu sa však stať nočnou morou novomanželov. Zvlášť ak dostanú tri rýchlovarné konvice, ktoré sa im naviac nehodia designom do domácnosti.

Ako tomu všetkému predísť? Najjednoduchším spôsobom pre novomanželov bude zhotoviť si zoznam vecí, ktoré by ich potešil. Tieto „svadobné  listy“ sa potom môžu buď zverejniť na internete (a to buď verejne, alebo pod heslom), ku ktorému má dnes už väčšina ľudí prístup, alebo ho môžu nechať kolovať po budúcich svadobčanoch (každý si zaškrtne darček, ktorý plánuje snúbencom dať) či možnosť je dohodnúť sa v niektorej predajni svadobných darov a zoznam nechať tam (potom je nutné oboznámiť o tom príbuzných a blízkych). Do zoznamu je potom nutné uviesť predpokladanú cenu darov a prípadne tiež obchod či reťazec, kde sa dotyčná vec dá kúpiť. To všetko je uľahčenie v prvom rade svadobčanom, pretože im odpadne pracné rozmýšľanie, čo by asi tak mali novomanželom kúpiť, v druhom rade potom novomanželom, ktorým odpadne starosť s tým, kam s prebytočnými vecami.

Pretože sa najčastejšie novomanželom dávajú pomocníci do domácnosti (konvice, váhy, vysavače, kuchynské potreby a pod.) niektorí svadobčania môžu dať prednosť peňažnému daru (ten taktiež dokáže potešiť). Potom sa tu ponúkajú kreatívne možnosti darovania nejakého toho obnosu (napríklad jednotlivé bankovky je možné previazať šnúrkou a naaranžovať do kytice...)