Ku svadobnému dňu neodmyslitelne patria kvety, ktoré dotvoria romantickú a slávnostnú atmosféru jedinečného dňa. Nevestina svadobná kytica potom vedľa šiat tvorí najtypickejší symbol svadobného dňa. Svadobná kytica nevesty, rovnako ako jej šaty, by mali odrážať vkus a štýl mladej ženy, mala by ladiť s celkovým rázom svadby, ale taktiež s nevestinou postavou. Preto dnes už svadobnú kyticu nezaobstaráva ženích, ale nevesta (ženích ju môže neveste od floristky priniesť).

Pri dnešnom veľkom výbere druhov kvetov i typov viazania, je možné v podstate splniť akékoľvek nevestine predstavy. Môže si teda zvoliť kvety, aké chce, ktoré sú jej blízke a milé. Niektoré pravidlá by však dodržať mala.

Čo sa týka farby kytice,  tu rozhodujú predovšetkým šaty – pokiaľ sú biele, nevesta má v podstate voľbu voľnú,  zladiť ju však musí v prípade inej farby šiat.  Veľkosť kytice by mala korešpondovať s výškou a veľkosťou postavy nevesty (drobná nevesta sa za veľkou kyticou stratí, guľatá kytica sa nedoporučuje bacuľatým dievčatám a pod.), ale taktiež s typom svadobných šiat (bohaté, vlečkové šaty menšiu kyticu zatienia, hodia sa k nim bohatšie kytice). Voľbu kvetov potom ovplyvňuje taktiež termín svadby. Mnoho kvetov sa dá zabezpečiť celoročne,  aj tak je však nutné prihliadnuť k typickej ročnej dobe danej kvetiny.

TVARY KYTÍC

 • Kaskáda:  zoskupenie slzovitého tvaru, splývajúcu od sústredených kvetov k užšiemu koncu, kde je menej kvetov.
 • Biedermeier:  menšia kytica z menších guľatých kvietkov rôznych farieb je dokonalo usporiadaná do sústredených kruhov, z ktorých každý je inej farby.  Univerzálny pre všetky modely i typy postáv.
 • Voľná guľatá kytica:  viaže sa z rôznych druhov kvetín v kombinácií malých a väčších kvietkov, ozdobné trávy, zelených listov, tylu a farebných stúh a iných prízdob do symetrického tvaru. Hodí sa ku klasickým šatám a pre mladšie nevesty.
 • Glamélia:  máva guľatý, mierne vyklenutý tvar ako kamélie. Názov je odvodený od dvoch slov – gladiola a kamélia. Táto kytica je složená z okvetných lístkov, napr.  gladiol alebo ruží. Pôsobí jednoducho a pritom rafinovane.
 • Vonička:  menšia tesne zviazana kytička guľatého tvaru, niekedy zpevnená tylom, krajkou alebo papierom určená do dlane.
 • Anglická kvapka:  vyväzuje sa do tvaru obrátenej kvapky z rôznych druhov, napr. ruží, orchideí a pod. Vzbudzuje vznešený a elegantný dojem a hodí sa k romantickým šatám.
 • Polmesiac:  kytica z menším soskupením kvetov uprostred a strapcami kvetmi splývajúcimi dolu po oboch stranách. Táto nenápadná a zatiaľ niepríliš používaná kytica sa hodí k šatám so širšou sukňou. Pôsobí veľmi originálne.
 • Snop:  kvetiny s dlhšími stonkami, napríklad kálie alebo lalie, previazané stuhou, nosí sa opretý cez obe paže.

 

Na svadbe sa však kvety neobjavujú len v rukách nevesty. I ženích by mal mať na svojej klope saka kytičku, tzv. korsáž, alebo pierko zodpovedajúce nevestinej kytici, respektíve korsáž je práve jeden kvet z kytice nevesty. Kvety ďalej zdobia miestnosť pre hostinu, autá svadobčanov a taktiež šaty družičiek. Kytice, podobné štýlu tej nevestinej, potom patria do rúk družičiek, mamičiek a svedkýň. Súčasťou odevov svadobčanov býva tradične vetvička myrty, rozmarínu alebo novodobo aj buxus-u, či iných stále zelených, neopadavých rastlín.

Pred príchodom k floristke, je dobré zhruba vedieť, aký druh kvetov a typ kytice by nevesta na svadbe chcela. Floristka jej poradí najlepší tvar svadobnej kytice, aký by sa k neveste hodil. Vyplatí sa tiež, priniesť si fotografiu zo skúšky svadobných šiat, aby floristka vedela, aký tvar šiat bude mať nevesta v svadobný deň na sebe, aké farby sú, prípadne aké iné doplnky tvoria svadobné šaty ( perie, drahokamy...)

 

NEZABUDNITE

 • Pri výbere kvetov sa inšpiruj ročným obdobím
 • Kytici dodá nádych elegancie, ak je správne držaná. Vyskúšaj si doma pred zrkadlom, ako budeš stáť pri obrade
 • Kvety môžeš využiť aj pri tvorbe účesu. Z kvetov sa dá urobiť šperk, trebárs náramok. A kvety si môžeš nechať zapracovať do šiat, dajme tomu na spodný lem sukne, na závoj alebo na klobúk.
 • Pozor na alergie na jednotlivé druhy kvetov!
 • Polné kvety doporučujem trhať až v deň svadby, lebo rýchlo uschnú!
 • Nezabudni na kvety pre mamičky, svedkyňe a družičky!

Obzvlášť efektné sú okvetné lístky z ruží, ktorými vás oboch pri prvých krokoch do spoločného života zasypú rodičia a priatelia.AKÝ SI TYP?

Kvety si vyberaj podobné svojmu typu. Aký si typ nevesty? Nájdi sa v následujúcich.....

 • Dámsky typ:  pristane mu bielo-zelená, bielo-fialová, neobvyklé druhy kvetov
 • Ženský typ:  ako uliate mu pristane žltá, rúžovo-biela, purpurová, guľaté tvary kvetov a plné kytice
 • Dievčenský typ:  pristanú mu kontrastné farby. Čo tak modro-oranžová? Nevadí, keď sa použijú voľne rastúce kvety, tvar kytice môže byť tak ako strapatý, aj guľatý
 • Romantický typ: musí mať kyticu v nežných, svetlých farbách s akcentom tmavších tónov, napríklad bielo-rúžová s tmavozelenou alebo svetlomodrá s tmavofialovou v jednoduchých guľatých tvaroch
 • Mondéna:  zkúsi experimentálne viazanú kyticu s neflorálnymi doplnkami. Farby? Kombinácia rovnakých farieb s rozlíšením tónov ako je zelená v zelenej a pod. U exotických kvetov volí strohú úpravu
 • Športový typ:  zvolí si jednofarebnú kyticu alebo v niekolkých príbuzných odtieňoch, a to kupulovité prípadne kvapkovité siluety.