Ako najtypickejší „svadobný“ sen si svadobné šaty zasluhujú najviac pozornosti rovnako aj dnes. Sú to šaty, ktoré si mladá žena oblečie jedenkrát za život (tak sa aspoň predpokladá) a preto by maly byť šaty, ktoré ženu samu symbolizujú, ktoré odrážajú jej najväčšie prednosti, v ktorých sa nevesta cíti príjemne.

 
Dnešná moderná doba a obrovské množstvo svadobných salónov ponúka veľké množstvo rôznych variácií štýlov (ale aj farieb) svadobných šiat. Nevesta si môže zvoliť štýl, ktorý sa jej naviac páči a ktorý jej najviac pristane.Voľba siluety svadobných šiat by rozhodne mala vychádzať z typu a veľkosti plánovanej svadby a nemalo by sa zabudnúť zohľadniť aj skutočnosť, v ktorom ročnom období sa svadba bude konať.


Pri samotnom výbere je dôležité zohľadniť postavu nevesty. Šaty zavesené na vešiaku alebo oblečené na figuríne budú na tele nevesty vyzerať rozhodne inak. Pre prvotný výber sa potom uvádza, že napríklad sukňa v tvare písmena A pristanú vetšine dievčat, ale šaty korzetové pristanú skôr dievčatám s útlym pasom a širšími bokmi, šaty empírového strihu potom menším dievčatám pomáhajú vo vytváraní ilúzie vyššej postavy...

 

A z čoho si vybrať:

  • Plesové šaty:  tieto šaty tvoria vypasovaný živôtik a širokú sukňu. Linia pásu môže byť prirodzená, znížená alebo pretiahnutá dole do V na prednom diele. Hodí sa pre nevestu s útlym pásom a širšími bokmi či pre plnoštíhlé.
  • Silueta A:  sukňa v tejto siluete s vypasovaným živôtikom pristane takmer každej neveste.
  • Empírové:  pás je vyznažený veľmi vysoko, sukňa rovná alebo do A, a tak táto ilúzia vyššej postavy opticky zužuje v páse.
  • Púzdrové:  strohé a pretiahnuté línie, ale s radou variant. Od tesne vypasovaných až po polopriliehavé. Pre štíhle nevesty sú vhodné vypasovanejšie šaty, plnešia postava vyzerá lepšie v polopriliehavej siluete.
  • Ramienkové:  úzke, prádlové ramienka a volnejší hladký tvar. Zvýrazní  pekné prsia a podľa strihu pristane rozmanitým postavám. Ideálnym doplnkom sú dlhé rukavice a závoj.

 

Najkrajšie šaty sú také, ktoré sú ušité so skutočnou remeselnou dokonalosťou a z prvotriednych tkanín. Šaty  ako sen, ušité s láskou,  budú neveste sedieť ako uliate a urobia ju stredobodom záujmu.

Vo svoj slávny deň chce predsa každá nevesta byť krásna, až to vyrazí dych, cítiť sa pohodlne a predovšetkým byť pritom sama sebou a zostať verná svojmu individuálnemu štýlu.

Len málokedy si nevesta svadobné šaty vyberá sama, jej poradkyňami sa stanou maminky, sestry, nastavajúce švagriny a „ dvanásť“ najlepších priateliek.

 

Čo sa týka zháňania šiat, je ich možné získať troma spôsobmi.  Buď je možné si ich zakúpiť (ceny sa pohybujú od 133,- Eur až po niekoľko tisíc Eur), alebo si ich je možné zapožičať ( cenovom rozmedzí od 99,- Eur ), a taktiež je možnosť si ich nechať ušiť namieru.

Ak využiješ moju ponuku spolupráce, rada ti dohodnem stretnutie, návrh a ušitie svadobných šiat od skutočných profesionálov. Spoločne vytvoríme predstavu o tvojich svadobných šatách a nezabudneme sebemenší detail týkajúci sa farby, tkaniny, vlečky, závoja, obuvy a ostaných doplnkov. Budeš milo prekvapená, že cena takýchto svadobných šiat na mieru, môže byť nižšia, než čiastka vynaložená za šaty požičané.

Pokiaľ niesi zástancom vlastných svadobných šiat, rada ti z výberom svadobných šiat pomôžem vo vopred preverených svadobných salónoch, v ktorých je možné svadobné šaty zapožičať alebo kúpiť.